Barion Pixel
Blog

/

NTAK vendéglátói adatszolgáltatás röviden és érthetően

NTAK vendéglátói adatszolgáltatás röviden és érthetően

3 perces olvasmány

Az NTAK adatszolgáltatási kötelezettség felbolygatta a vendéglátás mindennapjait először 2023 nyarától, majd idén januártól kezdve. Az új jogszabályi kötelezettség teljesíthetősége ugyanis sok esetben jelentős informatikai beruházásra és fejlesztésre kényszeríti mind a kisebb, mind a nagyobb vendéglátóhelyeket, így az az üzemeltetők számára rendszerint fejfájást okoz. Összegyűjtöttük, mit is érdemes tudni az NTAK adatszolgáltatásról.

1. Mi az NTAK?

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (röviden: NTAK) egy olyan informatikai rendszer, amelyben az állam a vendéglátás és a turizmus területéről bizonyos adatokat összegyűjt és statisztikai célra használ fel. Az NTAK-ot a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. (röviden: MTÜ) üzemelteti.

2. Kinek kell adatot küldenie az NTAK-ba?

2023. július 1-től mindazon vendéglátó üzlet üzemeltetője, amelynek a vendéglátás tevékenységből származó előző lezárt üzleti évének nettó árbevétele meghaladta a 100 millió forintot, valamint 2024. január 1. napjától azok, amelyeknek a vendéglátás tevékenységből származó előző lezárt üzleti évének nettó árbevétele meghaladta a 12 millió forintot.

A fenti vendéglátó üzletek közül a TEÁOR’08 kategóriába sorolt étterem, büfé, cukrászda, kávézó, italüzlet, bár, zenés-táncos szórakozóhely, gyorsétterem, illetve alkalmi vendéglátóhely érintett ezzel a törvényi kötelezettséggel.

Az adatszolgáltatás alapja a rendszerbe történő regisztráció, amely minden, a fenti TEÁOR kategóriába tartozó vendéglátó üzlet kötelessége. Az újonnan nyíló vendéglátó üzlet üzemeltetőjének a tevékenysége megkezdésétől számított 5 napon belül kell elektronikusan regisztrálnia az NTAK rendszerébe.

A kép forrása: Freepik

3. Milyen adatokat kell szolgáltatni?

Az egyes rendelések lezárása után a rendelésösszesítőkből:

  1. tárgynap

  2. rendelés kezdete és vége

  3. NTAK fő- és alkategória

  4. fizetési információk

  5. rendelt tételek: megnevezés, bruttó ár, tételszám, mennyiség, mennyiségi egység, ÁFA kategória

A napi zárást követően:

  1. lezárandó tárgynap

  2. tárgynap besorolása

  3. nyitás és zárás dátuma és időpontja

  4. borravaló összege

Fontos megjegyezni, hogy ezek az adatok kizárólag statisztikai célokat szolgálnak, személyes adatokat nem tartalmaznak.

 4. Mi az adatküldés célja?

Az adatgyűjtés célja többek között a turisztikai és vendéglátói ágazat teljesítményének pontos mérése, a versenyképesség növelése, célzott fejlesztések és kampányok tervezése, valamint előrejelzések készítése a várható vendégforgalomról.

5. Ki fér hozzá az adatokhoz?

Az adatokhoz az MTÜ, az állami adóhatóság, a helyi önkormányzatok és a Központi Statisztikai Hivatal férhet hozzá.

6. Mi történik, ha a vendéglátóhely nem teljesíti az adatküldési kötelezettségét?

A vendéglátó üzlet NTAK-regisztrációját, valamint a rendszeres és megfelelő adatszolgáltatást

a területileg illetékes jegyző évente legalább egy alkalommal ellenőrzi.

A jegyző értesíti az MTÜ-t azon vendéglátó üzletekről, amelyeknek alkalmaznia kell NTAK kompatibilis vendéglátó szoftvert, de azzal nem rendelkeznek, vagy az adatszolgáltatási kötelezettségüket nem teljesítik. Az adatszolgáltatás elmulasztása esetén az MTÜ is kezdeményezheti a jegyző hatósági ellenőrzését.

Ha a mulasztás másként nem orvosolható, a jegyző az észlelt hiányosságok megszüntetéséig, de legfeljebb kilencven napra a tevékenységet megtilthatja, vagy az üzletet ideiglenesen bezárathatja.

7. Milyen szoftverre van szükség?

Az adatszolgáltatásra kizárólag az NTAK-kal közvetlenül kommunikálni képes, az MTÜ által kiállított igazolással rendelkező vendéglátó szoftverek használhatóak. A vendéglátó üzlet üzemeltetőjének fel kell készítenie saját vendéglátó szoftverét az NTAK adatszolgáltatásra.

A kép forrása: Freepik

Az MTÜ térítésmentesen biztosít ilyen szoftvert azoknak a vendéglátóhelyeknek, amelyek vendéglátás tevékenységből származó, a tárgyévet megelőző lezárt üzleti évük nettó árbevétele meghaladta a 12 millió forintot, de nem érte el az 50 millió forintot. Az ingyenes szoftver használatának lehetőségét azonban az MTÜ évente felülvizsgálja, az árbevételi adatok alapján.

Az adatszolgáltatás közvetlen, gördülékeny teljesítése érdekében fontos, hogy a vendéglátó szoftver megbízhatóan működjön. Ebben segít Neked a QRiosum, amelynek komplex informatikai szoftvere minden alap, a vendéglátóhely üzemeltetéséhez szükséges – és még azokon túli több extra, például QR menü – funkciót is ismer.

A QRiosum emellett etikus szemléletet képvisel, vagyis nem kíván a vendéglátóhelyek hátrányára nyereséghez jutni. Az NTAK adatszolgáltatási funkció a QRiosum rendszer alapvető funkciója, annak beüzemelése, működtetése semmilyen extra költséggel nem jár.

Keress minket a részletekért, vagy jelezd érdeklődési szándékodat ezen a linken.

[Kiemelt kép: Freepik]

További cikkeink