Barion Pixel
Blog

/

10 dolog, amire figyelj, ha QR menüre váltanál

10 dolog, amire figyelj, ha QR menüre váltanál

7 perces olvasmány

A digitális menü bevezetése elsőre ijesztőnek, nehéznek, és gyakran fölösleges tehernek tűnhet. Ezért összegyűjtöttük azokat a legfontosabb teendőket, amelyeket érdemes előtte előkészíteni ahhoz, hogy könnyen átállhass a digitális menüre a vendéglátóhelyeden. Ki tudja, talán még örömtelinek is fogod érezni a folyamatot.

1. Döntsd el, hogy mit szeretnél kezdeni a menüvel

Biztosan ismered azt a “digitális” menüt, amelyhez tartozik ugyan egy QR kód, de annak beolvasásával egy Pdf fájlként feltöltött ét-és itallap, vagy az étterem honlapjának linkje jelenik meg, az azon lévő, statikus menüvel.

Nos, ez valójában csak egy digitalizált formában olvasható, gyakran nem is mobiltelefon-kompatibilis menü, de semmiképpen sem egy modern, trendi élményt nyújtó digitális menü.

Ha felülnél a gasztronómia új hullámaira, és igazán hatékony változtatást akarnál bevezetni, akkor érdemes egy interaktív digitális menüben gondolkodnod, amelyet ugyanúgy QR kód vagy NFC-beolvasással lehet elérni.

Azért interaktív, mert a vendéged böngészhet benne kedve szerint, megnyithatja és valós időben láthatja az egyes tételeket, hogy elolvassa azok leírását, megnézze a képeket benne, és még akár rendeljen is azon keresztül.

Ezután a következő, alapvető fontosságú kérdés, hogy szeretnéd-e megkönnyíteni a saját és felszolgálóid életét azzal, hogy lehetővé teszed a vendégeknek a digitális menün keresztül történő rendelést és akár fizetést is. Ez esetben pörögni fog a rendelési folyamat, a vendégek pedig imádni fogják az interaktív tech-élményt.

2. Gondoskodj az internet kapcsolatról

Apróságnak tűnik, de elengedhetetlen, hogy digitalizáció esetén legyen a vendégek számára is ingyen elérhető wifi kapcsolatod. Ha ez a vendéglátóhelyed lokációja, adottsága miatt nem vagy nehezen kivitelezhető, célszerű bevezettetned a vezetékes internetet, hogy stabil legyen a netkapcsolatod. Kiegészítésként ún. wifi mesh eszköz is jól jöhet a megbízható hálózati kapcsolat érdekében.

Forrás: Freepik

3. Válassz stílust és arculatot

Gondold át, milyen arculatot szeretnél megjeleníteni, vagyis a digitális menüd hogyan tükrözze a márkádat, és hogyan adja át a kínálatodat. Egy igazán jó QR menü rendszerben személyre szabhatod a menüt; a saját színeiddel, képeiddel és leírásaiddal dekorálhatod azt kedved szerint.

4. Készíts a kínálatodról fotókat és leírásokat

Tapasztalataink azt mutatják, vendégként az olyan digitális menüt izgalmas és érdekes használni, amelyben teljeskörűen megjelenik a kínálat, hiányosságok nélkül. A vendégek szeretik előre megnézni az ételekről, italokról készült fotókat. Ez számodra is nagyszerű lehetőség, hogy ínycsiklandóan és ellenállhatatlanul mutasd be a kínálatodat.

A felhasználói élményt és a rendelési hajlandóságot is rontja, ha nincsenek vagy vannak épp fotók, de azoknak nem jó a felbontása, és a vendég “pixeles” képek alapján kénytelen eldönteni, hogy mit rendeljen.

Ugyanígy nem lehet elégszer hangsúlyozni az összetevők és az allergén alapanyagok feltüntetésének fontosságát. Ez a XXI. századi vendéglátás egyik sarkalatos pontja, hiszen a legtöbb esetben a vendégeknek van valamilyen ételérzékenysége, vagy speciális étrendi preferenciája.

5. Merj valami személyeset megmutatni a vendéglátóhelyed történetéből

A történetmesélés korát éljük. Filmek, videók, social media posztok, blogok és vlogok árasztanak el minket minden nap, így nem csoda, hogy szinte már éhezünk egy jó sztorira. Ha a digitális menüd első oldalán akár csak egy-két személyes mondattal gazdagítod a vendéglátóhelyed leírását, a vendégeid sokkal jobban fognak kötődni a helyhez, a kínálathoz, hiszen a gasztronómiai élvezetek mellé ajándékba kapnak egy pár sornyi személyességet is. Ha nincs ötleted, mivel dobd fel a sztoridat, bátran kérj segítséget az ismerőseidtől, vagy az eddigi törzsvendégeidtől. Ez egy jó közösségépítő játék is lehet.

Forrás: Unsplash

6. Ne dobd ki a hagyományost, de tedd elsődlegessé a digitális menüt

Több vendéglátóhely vezetője számára dilemmát okoz, hogy a digitális menü mellett megtartsa-e a hagyományos ét-és itallapot, valamint a hagyományos rendelési folyamatot. Saját vendéglátóhelyünkön szerzett tapasztalataink azt mutatják, hogy Magyarországon még sokan igénylik a papír alapú menüt, illetve tartózkodnak a digitális út használatától. Mindazonáltal az is egyértelmű, hogy a digitális rendelések egyre népszerűbbek, sőt a fiatalabb generáció számára magától értetődőek, és örömmel fogadják ezeket a lehetőségeket.

Ami vendéglátói szemszögből viszont egyértelműen kiderült:

a felszolgálók munkáját és a rendelési flow-t megkönnyíti, ha konzisztensen úgy van felépítve a rendelés, hogy dominánsan csak digitálisan lehet azt lebonyolítani, és a hagyományos mód csupán másodlagos.

Ez persze nem jelenti azt, hogy egy QR kódos menü bevezetésével azonnal ki is kell dobnod a papír alapú menüdet. A vendégek fokozatos edukálása, a digitális megoldással való megismertetése és a használatának ösztönzése sokat segíthet abban, hogy mindenki számára kényelmes és fejfájástól mentes legyen a digitális átállás.

7. Tereld a vendégeidet a QR menü használata felé

A vendégeidet többféleképpen motiválhatod, hogy a kezükbe vegyék a mobiljukat és rendelésre használják azt. Erre tökéletes megoldás az akciók, a digitális rendeléshez társított ajándékok, happy hour-ök bevezetése; és nagyon hatékonyak a jól láthatóan és ízlésesen az asztalokra helyezett QR kódos matricák vagy táblák, illetve a bejárat vagy a pult mellé kihelyezett molinók is, hiszen ezek mind a vendég kíváncsiságát, játékosságát szólítják meg. A leghatékonyabb módszer mind közül azonban a felszolgálók bevonása abba, hogy a hagyományos és megszokott rendelési rutinból kilépve, a vendégek figyelmébe ajánlják a QR kódos lehetőségeket.

8. Vond be a személyzetet a digitalizációba

Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amelynél a leggyakrabban megtörténik a visszalépés a digitalizációtól. Nem egy esettel találkoztunk, amikor a vendéglátóhely tulajdonosa boldogan megkezdte a hely digitális fejlesztését és egy interaktív QR kódos rendelés bevezetését, azonban az üzletvezető, illetve a felszolgálók ezt az örömöt nem osztották. A gyönyörű QR kódos asztali táblácskákat így nem tették ki nyitáskor az asztalokra, és eszük ágában sem volt ajánlani a QR menüs rendelést a vendégeknek.

Miért alakulhatott ez így? Mert a tulajdonoson kívül a személyzet többi része nem volt bevonva a változás előkészületeibe, nem ismerte valójában az új rendelési folyamatot és annak előnyeit, tehát nem állt érdekében egy új rendszert használni és a vendégeknek promótálni.

Mindez kikerülhető, ha az elejétől kezdve bevonod a személyi állományodat a folyamatba, és megismerteted, megszeretteted velük a digitális menüt. Ez az egyik kulcsa annak, hogy a vendégeid is nyitottabban forduljanak efelé,

és végső soron ez vezet el az egyszerűbb, könnyedebb, gördülékenyebb rendelésekhez. 

9. Regisztrálj az online fizetés érdekében

Ha a QR menün keresztül fizetéseket is tervezel engedni, akkor egy online fizetéseket lebonyolító felületre is szükséged lesz. Ez a QRiosum esetében a Barion, amelyre pár kattintással regisztrálhatsz. Ez ahhoz kell, hogy felső összeghatárok nélkül lehessen forgalmad a digitális menüdben.

Forrás: Freepik

10. Kommunikáld nyíltan, hogy QR menüt használsz

Népszerűsítsd a QR menüdet a social media felületeiden, és legyél rá büszke, hogy innovatív és fenntartható éttermed van.

-.-.-.-

Ha maradt még benned kérdés a QR menüt és annak bevezetését illetően, elérhetőségeinken bátran keress minket. A QRiosum QR menü rendszerét úgy alakítottuk ki, hogy a vendéged, a felszolgálóid és Te is örömöd leld benne.

[Kiemelt kép forrása: Freepik]

További cikkeink

Spórolj időt, csökkentsd költségeidet és növeld bevételed digitális étlapunkkal!