Barion Pixel
Blog

/

Gluténmentes, mégsem élménymentes: Zero Bistro

Gluténmentes, mégsem élménymentes: Zero Bistro

5 perces olvasmány

Lazac steak és szuvidált tarja fokhagymás pirospaprikás olajjal, rostlapon sütve. Mennyei mustáros csirke, tonhalas tészta, bolognai, lasagne. Valentin napra garnélarák fokhagymás chili olajban sütve, szarvasragu és pisztáciamázas amerikai fánk. Csupán néhány tétel azon ínyencségek közül, amelyeket a Zero Bistro kínál, nem ám egy frekventált fővárosi helyszínen, hanem Kecskeméten. A főfogás mégis a pizza. Hogy miért? Mert 100%-ban gluténmentes – ahogy az egész étterem – és emellett még tényleg finom is.

Meg sem álltak a verhetetlen gluténmentes pizzáig

Kriszti középiskolás kora óta álmodozott egy saját tésztázóról, ahol kulturális programokkal színesített estéket szervezhet, de mindenekelőtt átadhatja azt az étteremélményt a vendégeknek, amelyre ő is mindig vágyott, de kevésszer volt benne része. „Amikor étterembe mentem, kénytelen voltam megbízni másokban; ilyenkor gyakorlatilag az életemmel játszottak. A gluténérzékenység komoly dolog, súlyos következményei lehetnek, ezért nem hagyott jó emléket, amikor például véletlenül nokedli keveredett az ételembe.” Kriszti ezért inkább magának adott bizalmat és elkezdett főzni. Nem keveset. És nem is rosszul.

Már évek óta a banki szektorban foglalkozott követeléskezeléssel, élte a Pest-Kecskemét között ingázók pörgős életét, miközben azt az utat kereste, ami igazán örömmel töltené el. A saját étterem vágyképe akkor vált realitássá, amikor szembejött vele egy eladó kecskeméti gluténmentes étterem hirdetése. Párjával, Danival, mindent egy lapra feltéve kockáztattak, és az irodai létet maguk mögött hagyva úgy döntöttek, hogy a tökéletes gluténmentes pizza receptjéig meg sem állva, áteveznek a vendéglátósok mozgalmas életébe.

Kép forrása: Zero Bistro

Verhetetlen pizzát akartam készíteni,

így az összes gluténmentes liszt típust felvásároltam, és elkezdtem kísérletezgetni itthon, persze nem kemencében. Amikor megtaláltam a tuti receptet, már indítottuk is a pizzát mint főfogást a Zero Bistroban.” Annyira biztosra mentek ezzel, hogy máig azt ígérik a vendégeknek, hogy ha valakinek nem ízlik a pizza, annak árát Dani állja. Persze ilyen még sosem fordult elő, ugyanis Krisztiék nem titkolt célja, hogy azokat is lenyűgözzék, akik nem mentesen étkeznek, ezért a minőség és a jó íz kiemelten fontos számukra.

Zero Bistro alapértékek: odafigyelés, minőség, kultúra

Amellett, hogy nagyon nehéz és sok munka jó minőségű mentes alapanyagokat beszerezni, az sem mindegy, hogy ezekkel az alapanyagokkal aztán hogyan bánik az, aki az ételeket készíti. Kriszti szerint, ha kell, akár hatszor is utána kell kóstolni az ételt; nem elég az „így sikerült”. „Szerencsére jól össze tudom válogatni azokat az embereket, akikkel szeretnék dolgozni.

Elvárás, hogy figyeljenek az apró részletekre, mert a mentes alapanyagokkal érzékenyen és odaadással kell bánni.

A pizzatésztát nem lehet csak úgy dobálni, mint a gluténos verziót, hiszen más a textúrája; nincs benne glutén, ami nyújthatóvá tenné a tésztát. Növényi alapú tejhelyettesítőkkel is dolgoznak, amelyeknek pedig sosem egyforma az állaga; erre is figyelemmel kell lenni. A gluténmentességen kívül ugyanis napi ebédmenü kínálatuk rendszerint tejmentes és gyakran még tojásmentes is.

Ami az à la carte repertoárt illeti, ott sem kötnek kompromisszumot, és még a grillezett zöldségeket is saját, házi fűszerkeverékükkel ízesítik. „Isteni a házi paradicsomszószunk, és ez is mindenmentes.” Ez kerül többek között “Neopolitan souce” pennéjükre, amely Kriszti szerint – hiába az egyszerűség, mégis – az összes tésztájukat lekörözi, hiszen ebben kizárólag a szószé a főszerep, és nem viszi el a fókuszt semmi más. Laktózmentes parmezánnal szórva kínálják, vagy tejmentes változatban sörélesztő pehellyel hintik meg a tetejét.

Az ízek főleg Kriszti ízlését tükrözik, de Dani a fő tesztalany, aki mindent előkóstol, mielőtt menüre tűzik az ételt. Ő nem gluténérzékeny, így, ha neki bejönnek az ízek, akkor talán azok a vendégek is kedvüket lelik majd bennük, akik nem étkeznek gluténmentesen.

Az a céljuk ugyanis, hogy mentes ételeiket az ételérzékenységgel nem rendelkező vendégek is szeressék.

Mivel fontos számukra, hogy egy otthonos hely érzetét adják a vendégeiknek, az önazonosság jegyében pontosan úgy állítják össze heti menükínálatukat, mintha a saját otthoni menüjüket terveznék meg. „Nálunk mindig van hely a gluténérzékeny fiatalnak, aki suli után szívesen beugrana valami számára biztonságos, házias ételt enni, de annak is, aki egyszerűen csak minőségi ételre és minőségi kiszolgálásra vágyik.” 

Kép forrása: Zero Bistro

Hasonló nyitottsággal várják a színház és a kultúra kedvelőit is. A Zero Bistroban a gasztronómiai élmény rendszeresen összefonódik az improvizációs színi előadással. Kriszti volt színjátszós társaival együttműködve minden második hónapban egy este erejéig gasztroszínházzá alakul az étterem belső tere. Legyen az gin, bor vagy tapas: az előadások estje valamilyen gasztronómiai fogásra fűződik fel, de akármi is az est főszereplője, a híres pizzatésztájuk házi mártogatós mellé kínált pizzakenyér formájában állandó tag a menüben. Nem véletlen, hogy ezekre az alkalmakra általában már előre túljelentkezés van.

QR menü = mínusz kétezer lépés naponta

A kulturális programok és a nyári teraszukra tervezett gitárestek persze a pénzügyi balanszírozásban is segítségükre vannak. Üzletpolitikájuk szerint nem arra törekednek, hogy a vendég fizesse meg az egyébként húzós áron beszerezhető speciális alapanyagok miatti árrést, hanem sokkal inkább szívügyüknek tekintik, hogy minél több ember számára lehetővé tegyék a minőségi és biztonságos gluténmentes éttermi étkezést. Az áraikat ezért igyekeznek az éttermi átlagárakhoz igazítva megtartani, és emellett a vendégek jó hangulata érdekében programokat, rendezvényeket szervezni.

A költségoptimalizáláson túl a munkafolyamatokat is hatékonnyá szeretnék tenni. Nyitottak tehát a digitális megoldásokra. Hamarosan a Zero Bistro is bevezeti a QRiosum POS éttermi szoftverét és QR menü rendszerét.

A QR kódos menü egyértelműen könnyíti a munkánkat. Miért? Mert mínusz kétezer lépést jelent a pincéreinknek naponta.

Kriszti a saját bőrén tapasztalta, hogy mennyire megterhelő a folyamatos jövés-menés egy vendéglátósnak. „Az első pár hétben volt, hogy random elsírtam magam, annyira fáradt voltam.” 

Csapatával felismerték, hogy a digitális menü használatával a pincéreknek nem kell olyan sokszor az asztalokhoz menniük, pár kör kimarad így. Ezzel két legyet ütnek egy csapásra, hiszen Kriszti szerint a digitális menü a vendégek kényelmét is szolgálja. „A vendégek tudnak elégedetlenek lenni, amikor kicsit többet kell várni a pincérre, és ez se nekik, se a pincérnek nem jó élmény. Ezért a QR menü az ilyen típusú konfliktuskerülésre is hasznos.” Esetükben, mint kiderült, Dani szeret a vendégekkel beszélgetni, hajlamos leragadni egy-egy asztalnál, így viszont a rendelés leadása, felvétele lelassulhat. Ezt a problémát megoldja a QR menü.

Kép forrása: Zero Bistro

- - -

Látogasd meg a Zero Bistro-t Kecskeméten, és rendelj egy ínycsiklandó gluténmentes pizzát vagy bármit, amit megkívánsz, a hamarosan induló QR kódos menün keresztül.

[Kiemelt kép: Zero Bistro]

További cikkeink

Spórolj időt, csökkentsd költségeidet és növeld bevételed digitális étlapunkkal!