Crafty Bar: minőségi vendéglátás női szemmel
5 perces olvasmány
A márciusi tartalmaink dominánsan a női gasztronómiai szereplőkről szólnak. Ezen felbuzdulva, korábbi cikkünkben több inspiráló példát bemutatva arra igyekeztünk felhívni a figyelmet, hogy a vendéglátás bármely hivatásáról legyen is szó, az a női szerepekkel és az azokhoz tartozó társadalmi elvárásokkal nehezen (de nem lehetetlenül) egyeztethető össze. Morauszki Detti, a tompa utcai Crafty Bar egyik tulajdonosa és Nacsa Petra, a bár és kávézó üzletvezetője abban segítettek, hogy megtaláljuk azokat az előnyöket és hátrányokat, amelyekkel a nők gasztronómiai szereplőként, sőt, vezetőként naponta szembenéznek.
„Kilenc éve élek az átlagostól eltérő bioritmussal” – meséli Detti, amikor arról kérdezem, hogy mennyire volt nehéz megszoknia a hajnali háromkor fekvést és délben kelést. Korábbi alkalmazotti minőségéről elsősorban a lekezelő bánásmód jutott eszébe, és ahogy visszaemlékszik kezdeti vendéglátós tapasztalataira, végül konstatálja, hogy tulajdonképpen nyugisabb az élet vállalkozóként. Meg persze egy remek csapat tagjaként.
Balról: Petra, jobbról: Detti; forrás: Crafty Bar
A Crafty csapatáról ugyanis Petra és Detti elmondása alapján egyaránt az derül ki, hogy lelkes, egymást támogató, szinte baráti közeg, amely szerencsére nagyon messze áll a kiégéstől, amit sajnos a vendéglátós szakmákban olyan gyakran lehet tapasztalni. „Fontos a személyesség nekünk, mert ez ad egy alap bizalmat” – mondja Detti, és már részletezi is, hogy a csapat leginkább egyetemistákból kikerülő tagjai milyen baráti/ismerősi szálakon kötődnek végső soron egymáshoz. „Így könnyebb dolgozni.”
Az egyetemisták foglalkoztatásának előnyeiről korábban a Crafty társtulajdonosa, Balázs is mesélt. Ez a koncepció olyannyira bejött nekik, hogy a Crafty kézműves sörözőjének és kávézó/borbárjának az üzletvezetőjeként a huszonkét éves Petrát nevezték ki, aki éppen most készíti szakdolgozatát turizmus-vendéglátás szakon. „Az elején a többiekben voltak kétségek felém, amiért fiatal vagyok; kellett néhány hónap, amíg rájöttek, hogy megbízható vagyok és segítek, ahol tudok” – emlékszik vissza Petra a kezdetekre, hozzátéve, hogy ő természetességgel tudta fogadni a vezetői szerepet, hiszen minden munkafolyamatot ismert már addigra.
A felelősséget pedig nem érzi terhesnek, mert igyekeznek csapatszinten, közösen megoldani minden felmerülő kérdést.
A fiatal szegedi lány, Petra, számára egyébként is motiváló mintát és értékes vendéglátási tapasztalatokat nyújt nagynénje és unokatestvérei, akik nőként igencsak népszerű és országszerte ismert vállalkozást visznek: a Vylyan borászatot. „Nagyon különlegesek a piacukon; vegyítik a művészetet a borokkal. Engem inspirál, hogy így is lehet nőként csinálni ezt.”
Petra, a Crafty Bar üzletvezetője; forrás: Crafty Bar
Hiába, a nők kétségtelenül plusz hozzáadott értékekkel képesek gazdagítani a gasztronómiai terepeket. A Crafty mindkét vendéglátó egységében például havonta változó a falak arculata. Detti ötlete és elkötelezettsége nyomán ugyanis minden hónapban teljesen ingyen nyújtanak kiállítási lehetőséget kortárs művészek számára, hogy képeikkel színesítsék a sörbár és a kávézó helyiségét is. „Ez mindannyiunknak win-win üzlet. Szebb és különlegesebb a képektől a hely. Művészeti értéket ad a sörözéshez.”
Detti szerint ezzel együtt a figyelmesség az, amit még egy nő tud adni egy vendéglátóhelyen és egy vállalkozásban.
Egy esküvő mosdójából inspirálódva, Detti úgy döntött, hogy a Crafty-ben is olyan körülményeket teremt, amelyek kényelmessé teszik az ott töltött időt minden vendég és munkatárs számára. „Olyan, mintha otthon dolgoznék” – mondja Petra, és már sorolja is, hogy mik azok az apró figyelmességek, amelyek segítenek neki, hogy akár a nehéz női napokon is komfortosan tudjon dolgozni. A női, de még a férfi vendégek is állítólag el vannak ájulva attól, hogy a mosdóban mindig tisztaság van, és tampon, hajlakk, vagy még kézkrém is rendelkezésre áll. Sebtapasz is van a repertoárban, ami már igazán a női gondoskodás bizonyítéka.
Detti szerint fontos, hogy a tulajdonosok részesei legyenek a vállalkozás működésének.
„A lelkét adja a vállalkozásnak, ha a tulajdonos is beleteszi a saját idejét.”
Elmondása szerint a vendégek számára is szimpatikus, amikor egy-egy sörről közvetlenül vele tudnak beszélgetni. A kontextus kedvéért azt ki kell emelni, hogy az átlagos gender-sztereotípiával szemben a Crafty-ben a sörök előkóstolását és a beszerzőkkel való együttműködéseket nem Balázs, hanem inkább Detti intézi. Emellett nem restelli a pultos munkát sem, azt Petrával együtt rendszeresen csinálják.
Detti, a Crafty Bar társtulajdonosa; forrás: Crafty Bar
Abban azért mindketten egyetértenek, hogy általában véve az anyai szereppel nehezen összeegyeztethető a pultozás. Egyrészt, mert fizikailag is megterhelő, másrészt, mert az időbeosztás nem kedvez a hagyományos családi modellnek. „Nekem most még belefér az éjszakázás” – mondja Petra, hiszen a pályafutása elején tart még, tele szakmai tervekkel. Ahogy Detti is hangsúlyozza: „fontos, hogy egy anya sok időt töltsön a gyerekével például suli után is, ezért a délutáni vendéglátózás inkább a férfiak számára nyújt nagyobb teret”. De azt hozzáteszi, hogy a beszerzések, az adminisztratív munka, a vállalkozás otthonról is végezhető feladatai teljesen alkalmasak az anyaságot előtérbe helyező nők számára is. Amint stabilizálják a vállalkozásukat, és sikerül elérniük, hogy Detti kevesebb részt vállaljon a teendőkből, ő is szeretne a klasszikus női szerepekben – mint feleség és anya – egyaránt kiteljesedni.
Addig is vezetői minőségében határozott célokat tűzött ki maga elé: felnéz azokra a nőkre, akik saját maguk érik el a céljaikat és mások előtt felvállaltan értéket tudnak mindeközben közvetíteni. „Én is szeretnék határozottabb és jobb vezető lenni, ebben fejlődni, és jól bánni az alkalmazottakkal, észrevenni, ha van valami bajuk.”
A vendéglátás azonban a női szerepek mellett nem kíméli a női önértékelést sem. „A magyar vendégeknél egyre kevésbé, de a külföldieknél gyakran érződik, hogy a vendéglátóst lekezelik.” Detti legalábbis így tapasztalja, és az a válasza erre, hogy ilyenkor még kedvesebbre vált. „Nem leszek bunkó. Parancsoljatok, egészségetekre, hozhatok-e még valamit? Így éreztetem vele, hogy nem oké, ahogy hozzám szólt.” Elmondása szerint ez az esetek többségében működik.
Ám a vendéglátósokkal szembeni – sajnálatos módon – lenéző hozzáálláson nem segít az sem, ha a vendéglátós történetesen nő.
Petra szerint gyakran lehet érezni a vendégeken, hogy azt gondolják: ő nőként biztosan nem ért a sörökhöz.
(Pedig, ha tudnák, hogy még a kóstolás elméleti alapjait is elsajátította az egyetemen – a szerk.) Ennél az a nagyobb kihívás, amikor egy férfi vendég túl sokat iszik, és már zárásra fordul az idő, de a vendég még maradna. „Volt, hogy azt mondta nekem a férfi vendég, hogy milyen aranyos vagyok, meg kicsi és fiatal vagyok. Nem vett komolyan.” Petra a higgadt és következetes fellépésre esküszik, mert tapasztalatai szerint ettől valamelyest segítséget lehet várni.
Forrás: Crafty Bar
Dettiék szerint a vendégeken kívül a beszállítóknak sem árt olykor felhívni a figyelmét arra, hogy a nők is éppen olyan jól el tudják látni a feladataikat, mint férfi társaik. De mit várunk, ha még egy hatósági személy is úgy kezeli a női jelenlétet a bárban, amikor a főnököt keresi és Detti személyében kapja azt meg, hogy ő voltaképpen „a főnök főnököt” keresi.
Mindazonáltal addig él a remény a női egyenértékűség eléréséért, amíg legalább a Crafty csapatában – az egyenlőség jegyében – Dettit „a főnök csaja”, Balázst pedig „a főnök pasija” névvel illetik.
[Kiemelt kép: Detti és Petra, Crafty Bar]