Barion Pixel
Blog

/

Étteremnyitás kisokos 10 pontban – I. rész

Étteremnyitás kisokos 10 pontban – I. rész

5 perces olvasmány

Nemzetközi és hazai szinten is egyre többet hallani újhullámos, reform éttermek és kávézók, kézműves pékségek, sörözők és borbárok megjelenéséről, szárnyalásáról és sajnos eltűnéséről is. Tagadhatatlan, hogy a gasztronómia világa az elmúlt évek válságos és megterhelő időszaka ellenére köszöni szépen, pezseg, és időről-időre új trendekkel kényezteti az ínyencségekre éhes vendégeket.

Ám arról már kevesebbet hallani, hogy mi történik a színfalak mögött:

vendéglátóhelyet nyitni és működtetni ugyanis közel sem olyan romantikus és könnyed, mint amilyennek esetleg elképzeljük.

Számos kérdést – köztük száraz, jogi, engedélyeztetési témákat is – kell körbejárni egy étteremnyitás előtt. Mindazonáltal a kihívások mellett tény, hogy Magyarország gasztronómiai színtere egyedülálló lehetőségeket rejt magában, ahol hagyomány és innováció találkozhat, és ahol a helyi és nemzetközi ízek kombinálása képes újraértelmezni a vendéglátást.

Két részes cikkünkben megmutatjuk, milyen lépéseken keresztül haladhatsz az étteremnyitás álmától a valóságig, és hogyan navigálhatsz a szükséges bürokratikus, pénzügyi és kreatív folyamatokon keresztül, hogy aztán sikerre vidd az ötletedet, elképzeléseidet. 

A kép forrása: Freepik

1. lépés: Ismerd meg a piacot és a célközönséged

Mint minden vállalkozásnál, a vendéglátásban is talán az első legfontosabb feladat a helyi gasztronómiai trendek ismerete és elemzése. Ezzel együtt fontos tisztában lenni azzal, hogy kiket szeretnél a leendő éttermeddel, kávézóddal megszólítani, és a célcsoportod milyen igényekkel, ízléssel rendelkezik.

Ha vendéglátóhelyet nyitsz, el kell tudnod helyezni azt az emberek fejében. Ha mindenben jó akarsz lenni, semmiben sem leszel igazán jó. Specializálódni kell, hogy az emberek tudják hova sorolni a helyedet.”

– mondta Magyar Balázs, a Crafty Bár vezetője korábbi cikkünkben.

Ezt követően nagyon hasznos, ha tanulmányozod a versenytársakat és kínálatukat. Ebből tudsz tanulni, későbbi fejlesztéseket végezni és döntéseket hozni a saját éttermed kapcsán. Ha magasabb szinten akarod végezni a piackutatást, a SWOT-elemzés sokat segíthet: ebben felvázolhatod az erősségeket, amelyek versenyelőnyt jelenthetnek majd számodra; a gyengeségeket, amelyek valószínűleg fejlesztést igényelnek; és a mindezek alapján várható jogi, piaci és egyéb lehetőségeidet, valamint a várható veszélyeket, kockázatokat.

2. lépés: Készíts pénzügyi és üzleti tervet

Ha már van egy képed a piaci igényekről és lehetőségekről, akkor itt az ideje eldönteni, hogy milyen üzleti modellben szeretnéd a vendéglátóhelyedet elindítani (a la carte étterem, büfé, tematikus étterem, bár, kávézó, gyorsétterem, fine dining és így tovább). Az üzleti modell meghatározása segíthet egy kezdeti költségvetés – a várható bevételek és kiadások – megtervezésében.

Ezután érdemes utánajárni a különböző finanszírozási lehetőségeknek, legyen szó hitelről, vagy pályázati, támogatási forrásokról. Ebben segítségedre lehetnek többek között a következő weboldalak: https://pafi.hu/ , https://www.palyazat.gov.hu/ , https://palyazatmenedzser.hu/ .

3. lépés: Kell egy jó helyiség, jó lokációval

Azt nem szükséges külön részletezni, hogy milyen nagy jelentősége van a helyszín és a lokáció megválasztásának. Nincs azonban egy általános ajánlás arra, hogy hol érdemes vendéglátóhelyet nyitni, hiszen ez sok tényezőtől függ. Mindenesetre a legfontosabb, hogy a célközönséged rátaláljon az éttermedre, kávézódra, bárodra. Sok jó példát láthatunk arra, hogy egy vendéglátóhely országszerte népszerű lett és óriási forgalmat generál annak ellenére, hogy egy parányi település nem kifejezetten könnyen megközelíthető részében működik.

Ha azt kínálod, amit a célközönséged szeret, jó minőséget adsz és még ügyesen marketingelsz is, akkor nem szükséges jól frekventált helyen üzemeltetned az éttermedet.

A lokáció az üzemeltetési költségek szempontjából is releváns, hiszen tisztában kell lenned azzal, hogy hol, milyen mértékű bérleti díjakra, illetve rezsiköltségekre vagy egyéb helyszíni költségekre számíthatsz.

4. lépés: Éld túl a bürokráciát

Ha éttermet nyitsz (és akár bármilyen más vendéglátóhelyet), megkerülhetetlen a szükséges bejelentési eljárások elindítása és az engedélyek beszerzése. Vannak térségenként változó engedélyeztetési témák, ugyanakkor néhány kérdésben egységes kötelezettségekre számíthatsz.

A kép forrása: Freepik

2021. július 1. óta már néhány kivételtől eltekintve nem kell engedélyeztetni a vendéglátóhely indítását; ehelyett maradt a bejelentési kötelezettség. Ezt a területileg illetékes jegyzőnél (vagyis ott, ahol a vendéglátóhelyet tervezed működtetni) tudod megtenni, a helyben szokásos formában. Az üzlet nyitvatartási rendjét, nevét, a tulajdonosok adatait, a bérlési papírokat és a vásárlók könyvét már ekkor meg kell adnod, be kell nyújtanod a jegyzőhöz.

A jegyző gyakorlatilag tudomásul veszi a vendéglátóhely nyitását, majd értesíti azokat a hatóságokat, akiket szükséges: így étteremnyitás esetében különösen az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatóságot, valamint a zajkibocsátási határérték tekintetében a környezetvédelmi hatóságot.

A bejelentést követő 30 napban számíthatsz helyszíni ellenőrzésre.

A NÉBIH helyi munkatársai ugyanis minden bizonnyal kimennek majd a helyszínre, hogy ellenőrizzék a működéshez szükséges feltételek meglétét.

Emellett, a teljesség igénye nélkül, íme néhány terület, amelyre a működtetés során szükséges majd figyelned, hiszen bármikor ellenőrizhetik:

  • önkormányzati engedélyeztetés közterület-használat esetén,

  • tűz-és érintésvédelmi szabályok betartása,

  • megfelelő szakképzettségek igazolása (egyelőre még bizonyos tevékenységekhez, mint például a szakács, szükséges),

  • a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása,

  • munkavédelmi szabályok betartása,

  • a hulladék elszállítására vonatkozó szerződések megléte,

  • a vízminőség megfelelőségének igazolása.

Egy étteremben kiemelten fontos a HACCP rendszer (vagyis a jó higiéniai alapokra épülő élelmiszerbiztonsági rendszer) kiépítése, amelyhez itt találsz egy átfogó útmutatót. Emellett új regisztrációs kötelezettségként került előtérbe az éttermek NTAK rendszerhez való kapcsolása. Ezzel el is érkezett a következő lépés.

5. lépés: Legyen egy megbízható, NTAK-ba kötött éttermi szoftvered

2023. július 1-jétől szakaszosan vezették be a hazai vendéglátóhelyek új regisztrációs és adatszolgáltatási kötelezettségét a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (NTAK). Az NTAK-ba történt regisztrációt követően az éttermek és vendéglátóhelyek meghatározott statisztikai adatokat kötelesek rendszeresen megküldeni az NTAK rendszerébe. Ezek tulajdonképpen a napi zárással és forgalommal kapcsolatos, anonim adatok.

Ennek előfeltétele egy olyan éttermi rendszer alkalmazása, amely az NTAK szoftverével képes közvetlenül kommunikálni és a szükséges adatokat továbbítani.

Az NTAK adatszolgáltatás kapcsán nagy szerepe van az éttermi rendszer automatizált és megbízható működésének,

vagyis fontos, hogy az adatküldést ne kelljen az étterem vagy más vendéglátóhely személyzetének manuálisan végeznie, hiszen ez jelentős terhet róna a vállukra.

A kép forrása: Freepik

Az adatküldésen túl arra érdemes figyelni, hogy az éttermi rendszer a funkciókat illetően komplex legyen; mégis könnyen kezelhető, felhasználóbarát felülettel rendelkezzen. Tudnia kell kezelni a számlákat, rendeléseket, fizetéseket, valamint az asztalokat; hasznos, ha a raktárkészlet vezetésére és a beszerzések intézésére is alkalmas; és leltár, valamint statisztika készítést is lehetővé tesz számodra.

Ha mindezek mellett az éttermi szoftver még a rendelések és fizetések digitális eszközön keresztül történő lebonyolítását is nyújtani tudja, akkor biztos lehetsz benne, hogy teljeskörű és a jövőbeni trendekre felkészült, modern rendszert használsz.

A QRiosum éttermi rendszerét éppen e szempontok szerint alakítottuk ki.

Különös figyelmet szenteltünk az egyszerű használhatóságnak, a sokrétű és hasznos funkcionalitásnak, a megbízható, kiszámítható, minőségi kivitelezésnek, valamint a digitalizációra építő, jövőbe tekintő QR kódos rendelési és fizetési megoldásnak.

Ha szívesen kipróbálnád POS éttermi szoftverünket vagy a QR kódos menü szolgáltatásunkat, jelezd nekünk itt a szándékodat.

A digitális menüről a következő cikkünkben olvashatsz bővebben.

---

A következő cikkünkben folytatjuk étteremnyitási útmutatónkat: digitalizációval, dizájnnal, marketinggel, menü kérdésekkel fogunk foglalkozni többek között.

[Kiemelt kép: Freepik]

További cikkeink

Spórolj időt, csökkentsd költségeidet és növeld bevételed digitális étlapunkkal!