Barion Pixel
Blog

/

Az a célunk, hogy jó kávét készítsünk

Az a célunk, hogy jó kávét készítsünk

3 perces olvasmány

„Ahogyan egészen más feltenni egy lemezt, mint megnyomni a Lejátszás gombot a Winampban, úgy a digitális rendszerű kávégépek sem nyújtják ugyanazt az élményt, mint egy “analóg”, rugós-karos gép. Gyönyörű, ahogyan nesztelenül, lassan visszabillen a kar, és zavartalanul figyelhetjük, amint elindul és a csészébe nyúlósan folyik a sűrű, melaszos eszpresszó.” – olvasom átszellemülten ezeket az irodalmi sorokat a QRiosum egyik partnere, az MTRM Roast kávéműhely és bemutatóterem honlapján, mielőtt épp Szentandrási Jánossal (Jancsi) – az MTRM által üzemeltetett, Kávétékaként is ismert kávészaküzlet vezetőjével – készülök asztalhoz ülni és megkóstolni saját pörkölésű hondurasi Flor Azul kávéjukat. „Az a célunk, hogy jó kávét készítsünk” – mondja Jancsi, és közben rámutat az általuk pörkölt kávék ízének egyediségére, amelyet szerinte egyrészt Edu (Puka Eduárd, az MTRM Roast alapítója és pörkölőmestere) és az általa használt fatüzeléses gép pörkölésének, másrészt az olasz Bosco lehúzókaros gép munkájának köszönhetnek. Mint közben megtudom: ez a régi dugattyús gép szerepel a kávéműhely logóján is. 

A Te személyes utad hogyan keresztezte az MTRM-et?

Sz.J.: Korábban több helyen is dolgoztam, és jellemző volt rám, hogy ha valahol nem éreztem jól magam, akkor kockáztattam és váltottam, akár bizonytalanra is. A KFC-től kezdve a négycsillagos hotelben való masszőrködésen át a barista szakmában is sokfelé megfordultam. Így lettem barista a Műterem kávézóban. Azonban egy idő után igényem lett arra, hogy mélyebben foglalkozzak a kávéval. Erre az MTRM szaküzletében nyílt végre lehetőségem. Itt kaptam időt és teret az elmélyülésre a kávékészítésben, és a magam ura lehettem. Nekem ez nem csak munka, sokkal inkább a hobbim. 

A fotót készítette: Nagy Balázs

Ki a célközönségetek?

Sz.J.: Azokat az embereket célozzuk meg, akik szeretik a jó kávét. Azt szoktam mondani, hogy én nem kávézóban dolgozom, hanem műhelyben. Itt pörköljük a kávéinkat; itt mutatjuk be és értékesítjük a gépeinket és termékeinket; továbbá fiatal kortárs művészek képeiből kéthavonta kiállításokat rendezünk, és amikor valaki képet vásárol, összehozzuk őt a művésszel, hogy köztük is legyen egy személyes kapocs. Mindezek mellett kávékóstolókat is szoktunk szervezni. Ha valaki a barista szakma gyakorlati részét szeretné elsajátítani, mi arra is nyitottak vagyunk. Szeretnénk az emberekkel megismertetni a kávét, hogy tulajdonképpen milyen növény is az, és hogy milyen utat jár be egészen a csészében lévő italig. 

Tehát az edukáció és az információátadás is fókuszban van nálatok. Hamarosan használni fogjátok a QRiosum digitális menüjét: ez hogyan segíti az edukációs céljaitokat?

Sz.J.: A digitális menü előnye, hogy amíg a vendég helyben fogyaszt, addig ültében is meg tudja nézni, hogy miket forgalmazunk. Előfordul, hogy valaki nem szívesen kérdez szóban: ilyen esetben nagyon hasznos, hogy a digitális menüben saját maga is utána tud olvasni a termékeinknek, a kávéink eredetének vagy a művészek képeinek.

A fotót készítette: Nagy Balázs

Milyen elvek mentén működtök?

Sz.J.: Amikor egy vendég érdeklődve lép be, kíváncsi a kávéinkra és élvezi az itt töltött időt, az számunkra a legjobb visszajelzés, hogy jól csináljuk a dolgunkat. Ezek a mi mérföldköveink. Cserébe szeretünk törődni a vendégeinkkel, valóban figyelni rájuk, legyen szó törzsvendégről vagy teljesen új vendégről. Igyekszünk kellemes atmoszférát teremteni, hogy amikor valaki ide belép, életvidámság fogadja. Ebben segít egyrészt, hogy a csapatunk egy jó hangulatú kis baráti közösség is egyben, másrészt, hogy amikor idejövök, kizárok minden mást, ami nem ide tartozik. Ha megfigyeled, nem szól zene sem, mert úgy tapasztaljuk, kevés az a kávézó, ahol nyugodt csönd van és meg lehet inni a kávét a gondolataidba merülve. Aztán fontosnak tartom azt is, hogy meg tudjak szólalni a külföldi vendégek nyelvén. Szlovákiából származom, így a szlovák, cseh és a szláv nyelvek egész jól mennek nekem; emellett angol, német nyelven is tudok beszélni. Ez is része a minél személyesebb kapcsolat kialakításának.

Ezek szerint külföldi vendégek is megtalálnak titeket, pedig nem a belvárosi turistanegyedben vagytok.

Sz.J.: Amikor valaki kávézót nyit, át kell gondolnia, hogy mi lesz a helyszín, kiket céloz meg és mit akar elérni a kávézóval. A VIII. kerület mára már sokat változott; folyamatosan fejlődik ez a környék, egyre több fiatal és külföldi jár erre, aki szereti a minőségi kávét. Ráadásul megfigyelhető a tendencia, hogy kezdenek az emberek és a vendéglátóhelyek a szűken vett belvárosból kifelé jönni.

A fotót készítette: Nagy Balázs

Észlelhetően nagy a forgalmatok. Minek köszönhető szerinted?

Sz.J.: A selymes, krémes kávénak, a nem zavaróan sok, de ütős és minőségi pékárunak a Randevú Kézműves Pékségtől, és a vendégekkel való figyelmességünknek. Egy kis zugot kínálunk nekik, ahol nyugalmasan kávézhatnak. Jelen vagyunk ugyan a social mediában, mert ez ma már nem kerülhető ki, de törekszünk azért arra, hogy az Instagram posztjainkkal ne toljuk az emberek arcába magunkat. A marketing nálunk leginkább a személyes kapcsolatokon alapszik.

A fotót készítette: A tejhabos mindenit

Egyik törzsvendégünk például egyszer lerajzolt engem kávékészítés közben, amíg a pult mögött álltam. Ebből a rajzból azóta képeslapokat készíttettünk, amiket a nevünk népszerűsítésére, szóróanyagként használunk.

[Kiemelt kép: Nagy Balázs]

További cikkeink

Spórolj időt, csökkentsd költségeidet és növeld bevételed digitális étlapunkkal!