Barion Pixel
Blog

/

5 érv, amiért megéri QR menüt használnod az éttermedben

5 érv, amiért megéri QR menüt használnod az éttermedben

3 perces olvasmány

Tudtad, hogy a QR kód már a ‘90-es években létezett? Ez egy olyan kétdimenziós vonalkód, amelyet a japán Denso-Wave cég fejlesztett ki 1994-ben. Az elnevezést az angol Quick Response, azaz “gyors válasz” kezdőbetűiből álló rövidítés adja, amely egyértelműen utal a kód olvashatóságának és visszafejtésének gyorsaságára; illeszkedve az egyre gyorsuló életritmusunkhoz.

Akár tetszik, akár nem, a digitalizáció halad az útján, és nem tűnik úgy, hogy lassulna. Ennek részeként a QR kódok már szinte kezdenek a mindennapi életünk részévé válni. Legyen szó egy BKV jegyről, egy színházi belépőjegyről, egy kiállításon szereplő tárggyal kapcsolatos információ átadásáról vagy egy covidoltás-igazolásról, kénytelenek vagyunk – vagy legalábbis egyszerűbb és környezetbarátabb megoldás papírra nyomtatott kódok helyett – elővenni a telefonunkat és beolvasni/beolvasásra bemutatni az adott QR kódot. Nincs ez másképp a vendéglátásban kínált menükkel sem. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a QR kód a digitális világhoz vezető kapocs lett, és ebből a tendenciából a gasztronómia szolgáltatói sem maradhattak ki.

Amellett tehát, hogy a XXI. században már szinte elképzelhetetlen digitális megoldások nélkül működtetni a legtöbb szolgáltatást, így a vendéglátóhelyeket is; íme további 5 érv, amiért a digitális QR menü használata a gasztronómiai szolgáltatói szektor tagjaként számodra is pozitív haszonnal járhat.

1. Kevesebb munkaerővel is hatékonyabbá teheted a munkaszervezést

A Gasztromagazin cikke szerint nagyon drága a munkaerő, ezért lassan már a legtöbb gasztrovállalkozás ott tart, hogy az egyszerűbb dolgokat megcsinálják inkább a gépek, az ember pedig foglalkozhat a komplexebb feladatokkal, köztük főként a vendéggel. A cikk Gerendai Károly szavait is idézte, aki úgy fogalmazott, hogy

„a cél, hogy a meglévő munkavállalók nagyobb hozzáadott értéket adjanak, hasznosabban töltsék el a felszabaduló időt, amit az automatizáláson nyerünk”.

A digitalizációnak tehát nem az a célja, hogy “kigolyózza” a meglévő munkavállalókat, hanem a munka megkönnyítése és a működés optimalizálása.

A kép forrása: Pexels

Ha olyan QR menüt használsz, amelyhez kapcsolódóan rendelés leadása is lehetséges, akkor a rendelési folyamat gyakorlatilag automatizáltan működhet magától, tehát a rendelésfelvételhez nincs szükség humán erőforrásra. Természetesen ez nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy a vendég, ha szeretne, közvetlenül kontaktálhasson a pincérrel, felszolgálóval. Ez azonban opcionális. Amíg a vendég az asztalra kihelyezett QR kód beolvasása után a hely kínálatát böngészi, a felszolgálód más feladatok elvégzésére összpontosíthat, legyen szó akár a rendelések felszolgálásáról, fizetési műveletek lebonyolításáról, vagy egyéb aktuális teendők elvégzéséről.

A QRiosum szolgáltatása ennél is tovább lépett, és a munkafolyamatok gördülékenységét a rendelés mellett a fizetési műveletekre is kiterjesztette.

A QRiosum rendszere ugyanis lehetőséget biztosít arra is, hogy a vendég a rendelés leadása után online ki is fizesse a megrendelt tételeket.

Így a felszolgálók maradéktalanul a felszolgálásra fordíthatják az idejüket.

2. Költségeket spórolhatsz és fenntarthatóbbá teheted a vendéglátóhelyed

Tekintve, hogy a QR menü digitális, nem szükséges újra és újra a menü nyomtatásával, módosítást követő újranyomtatásával, esetleg a megsérült, leöntött menülapok cseréjével, pótlásával foglalkoznod. A menü ugyanis digitálisan létezik majd, és ízlés szerint egy-egy asztalra kihelyezett QR kód matricára (esetleg laminált lapra), vagy a bejárat mellett elhelyezett QR kódra van csupán szükség hozzá, amely a menü módosításától függetlenül változatlan és tartós marad, így gondoskodva a környezeti fenntarthatóságról is. Az egyszeri nyomtatás után tehát további nyomtatási költségek és fölösleges színes papírok, műanyag darabok nem társulnak majd a menühöz.

A kép forrása: Pexels

Mindezek mellett a QRiosum digitális menü rendszere – a rendelési és fizetési felület nélkül – díjmentes, azaz valóban csupán az egyszeri nyomtatási költségekre van szükség a használatához.

Ha ezek az aprónak tűnő költségmegtakarítások még nem lennének elég meggyőzőek, akkor álljon itt egy ütősebb érvelés. A hatékonyan üzemeltetett vendéglátóhelyen értelemszerűen a költségek is optimalizálódnak, és nem lesz többé kihívás a munkaerőhiány: a pénzedet a meglévő jó munkaerő méltó honorálására, illetve a fejlesztésekre fordíthatod.

3. A vendégek az érintésmentes és higiénikus megoldásokat keresik

A bevezetésekor a QR kód még nem kapott áttörő figyelmet; a forradalmi elterjedését a világot sújtó covid-19 járványnak köszönheti.

A Google adatai szerint a QR kód kifejezésre keresések számának hirtelen növekedése egyértelműen a 2020-as évhez köthető. A higiéniai szempontok szem előtt tartása és az érintésmentesség biztosítása abszolút prioritást kapott a szolgáltatások körében. Ez pedig magától értetődő igényként jelent meg a vendéglátó szektorban is, ahogyan azt korábbi cikkünkben is kifejtettük. 

A kép forrása: Unsplash

A vendégek már kifejezetten az érintésmentes és higiénikus megoldásokat igénylik, amelynek a hagyományos, bárki által összetapogatott, helyenként bepiszkolt lapokból álló menük nem felelnek meg.

4. Bármikor személyre szabhatod ét-és itallapodat, hogy lenyűgözd a vendégeidet

A digitális menü vitathatatlan előnye, hogy bármikor, korlátlan mennyiségben módosíthatóak a benne szereplő tételek. A kínálat ráadásul vizuálisan is megragadhatja a vendég figyelmét, hiszen ki ne szeretné az ételeket és italokat gyönyörű, ínycsiklandó képeken keresztül elképzelni? A digitális menü arra is lehetőséget teremt, hogy az egyes tételekhez egy jó sztorit, összetevő listát, elkészítési módot vagy bármilyen szöveges leírást kapcsolj, amellyel még vonzóbbá teheted a kínálatod.

A digitális menü mindemellett személyre szabható, vagyis a vendéglátóhelyed stílusa, színei, arculatának megfelelő szempontjai szerint alakítható, és akár szezonálisan is változtatható.

A kép forrása: Pexels

Ha a QR kód alapján nem csupán egy egyszerű Pdf fájlként jelenik meg a menü, hanem egy modern, online mobil alkalmazás formájában, akkor

a vendég számára ez azt üzenheti, hogy a vendéglátóhelyed igényes, lépést tart a fejlődéssel és színvonalas szolgáltatást nyújt.

A QRiosum rendszere éppen e cél elérésében segíti a vendéglátóhelyeket, és letöltés nélkül használható, felhasználóbarát online menü rendszerével a vendég garantáltan lenyűgöző élményt kap.

5. Ismerd meg a vendégeid igényeit számokban

Habár nem a szűk értelemben vett QR menük sajátossága, nem lehet szó nélkül hagyni azt a digitális rendszerekben rejlő potenciált sem, amely a vendégek vásárlói szokásait, ízlését segít monitorozni. A QRiosum csapata felismerte annak lehetőségét, hogy a QR menüt és a rendelési-fizetési felületet biztosító rendszerben lebonyolított böngészések, leadott rendelések alapján a vendéglátóhely anonim információt kapjon arról, hogy a kínálatában szereplő egyes tételek mennyire vonzóak vagy kevésbé népszerűek a vendégek számára.

A kép forrása: Unsplash

A vendég igények és prioritások felmérésére szolgáló statisztikai kimutatásokkal tudatosabban és célzottan fordíthatsz időt és energiát a további szükséges fejlesztésekre.

Ha úgy érzed, ezek az érvek pont Neked szóltak, és szívesen elindulnál a digitalizáció útján akár egy ingyenes digitális menüvel kezdve, vedd fel velünk a kapcsolatot a +36 (30) 853 6644-es telefonszámon vagy az office@qriosum.com email címen.

[Kiemelt kép: Pexels]

További cikkeink

Spórolj időt, csökkentsd költségeidet és növeld bevételed digitális étlapunkkal!