Étterem marketing: 12 ötlet, hogy ellenállhatatlan legyen a menü
6 perces olvasmány
A vendéglátóhely üzemeltetésének – mint bármely vállalkozásnak – egyik fő motorja a vendégszerzés. Hiszen legyen akármilyen profi a konyha, ízletes és minőségi a kínálat vagy jó a hely lokációja, mindez önmagában kevés, ha nincs vendég, aki elfogyasztaná az ételeket. A vendéget többségében az étterem marketing tevékenysége fogja bevonzani. Az étterem marketing területe komplex egység: magába foglalja a hagyományos „hírveréstől” és a személyes kapcsolati háló kiépítésétől kezdve a weboldal és social media marketing tevékenységet is.
A marketing tevékenység azonban nem állhat meg az étterembe való belépés után sem.
Ekkor – a helyszín és a személyzet által nyújtott hangulaton túl – az első pár perces benyomást az éttermi menü fogja kialakítani a vendégekben.
Ha eddig úgy gondoltad, hogy a menü megjelenítése, azaz egy étlap külleme mit sem számít, akkor engedd meg, hogy e cikkben megmutassuk Neked, hogy milyen sok ponton van lehetőséged a menü megtervezésén keresztül bevonzani a vendégeidet, és beleírni az éttermed nevét a vendéged emlékezetébe. Íme a menü kivitelezését érintő ötleteink 12 pontban.
A kép forrása: Unsplash
Érzelmek? Igen. Ahhoz, hogy a vendég visszajárjon az éttermedbe, fontos, hogy személyes kötődést alakíts ki benne. Beszélj a nyelvén, szólítsd meg őt olyan ételekkel, leírásokkal, apró történetekkel, amelyek örömteli, szeretetteljes, nosztalgikus, álmodozó, vágyakozó, felszabadult vagy akár szenvedélyes érzelmet hívnak elő belőle.
A személyes kötődés kialakításának és az érzelmek megszólításának talán legfrappánsabb módja, ha elmeséled az éttermed történetét. De egy jó sztori érdekes lehet akkor is, ha egy-egy ételhez kapcsolódik. Ha nagyon megszorulsz és személyes történet híján lennél, akkor hasznos megoldás lehet egy-egy ételhez, italhoz kapcsolódó hagyomány, legenda rövid bemutatása is a menüben.
Ne feledd, az éttermi menü nem csupán ételek és italok árazott listája;
és ahogyan egy étellel is csodát tesznek a fűszerek, a menüt is feldobja, fűszerezi néhány személyes gondolat.
Fontos, hogy bármelyik vendég azonnal és a legkisebb energiabefektetéssel megértse és átlássa a kínálatodat. Ebben nagy segítség, ha bonyolult megfogalmazás helyett az egyszerű és könnyen feldolgozható kifejezéseket használod. Ez nem jelenti persze azt, hogy különleges szavakkal itt-ott egyáltalán ne dobhatnád fel a menü szövegét. Ez esetben segíthet egy magáért beszélő illusztráció – erről bővebben a 10. pontban olvashatsz.
A kép forrása: Unsplash
A könnyen olvashatósághoz és értelmezhetőséghez szorosan kapcsolódik az átlátható tartalom követelménye is.
Ha az étlap és az itallap letisztult és jól strukturált felépítésű, igazi flow élményt jelenthet abban elmerülni.
Az ételeket és az italokat többféle logikai rendszer szerint lehet rendezni: a csoportosítás alapja általában lehet az étkezések fajtája (előétel, főétel, desszert stb.), az ételek húsok szerinti felosztása (szárnyasok, halak, vegetáriánus stb.), illetve az italok alkoholtartalma, hőmérséklete, típusa is. Mindenképp azt a struktúrát válaszd, amelyik a kínálatodat a leghamarabb átláthatóvá és megérthetővé teszi.
Néhány tételnyi étel és ital bőven elég a vendégek komfortérzetének megteremtéséhez, ha a minőségre odafigyelsz; tehát nem szükséges hosszú oldalakon keresztül tartó kínálattal készülnöd.
Érdemes azonban törekedni arra, hogy a menü tartalma sokféle ízlést megszólítson, és kövesse az aktuális trendeket.
Az aktuális trendek egyik izgalmas velejárója a folytonos változás és a változásból eredő korlátozott időbeni elérhetőség. Ha egy ízletes, az adott évszaknak, speciális időszaknak megfelelő fogás szezonálisan rendelhető csupán, máris felértékelődik a vendégek szemében. Hiszen ki akarna lemaradni valami különleges gasztronómiai élményről, amit csak korlátozott ideig próbálhat ki? Nem utolsó szempont, hogy a szezonális alapanyagokból készült ételekkel ráadásul a fenntarthatóság érdekében is lépést tehetünk.
Ma már – különösen a covid-19 járvány tapasztalatai után – alapvető követelmény a tiszta, higiéniailag kifogástalan étlap és itallap. Amint arra rámutattunk a QR menü 5 előnyét bemutató korábbi cikkünkben,
főleg egészségbiztonsági okok miatt új trend lett az érintésmentes menü és az érintésmentes fizetés a vendéglátóhelyeken.
A kép forrása: Unsplash
Ugyanis a Deloitte 2020-as kutatása szerint – amelynek néhány megállapítását a vendégek preferenciáit kifejtő cikkünkben ismertettünk – a (higiéniai) biztonság, a kényelem és a digitalizáció új elvárásként terjedt el az étterembe járó vendégek körében.
Ennek ismeretében figyelmedbe ajánljuk a papír alapú, hagyományos menü helyett/mellett a digitális étlap és itallap új, higiénikus és érintésmentes lehetőségeit – így a QRiosum digitális menü rendszerét –, hiszen a világon egyre szélesebb körben terjedő trendek megkövetelik, hogy a vendéglátóhelyek lépést tartsanak velük.
Egy barátságos, közvetlen hangvételű étlap és itallap hívogatóbb a személytelen tartalmú menünél. Ha emellett a stílus és a menüdizájn harmóniát is tükröz, és az egyes tételekkel összhangban is áll, már nincs is szükséged további extra dizájnötletekre.
A közösségi média által uralt, illetve internet-alapú életben a fotók – különösen az ételfotók – jelentősége vitathatatlan. Ám már a régi koroktól kezdve megfigyelhető volt az emberek képi tartalmakhoz való kötődése. Emellett Marcus Apicius római mesterszakács óta köztudott, hogy az ember először a szemével eszik.
Az ételfotók segítik a vendéget a személyes kapcsolódásban és az emlékezésben.
Miért ne élnél Te is ezzel a lehetőséggel, és tennéd élvezetessé, valamint a szemnek is kecsegtetővé a kínálatodat?
A kép forrása: Pixabay
Sokan úgy tartják, hogy a self-branding, azaz a saját márkaépítés jelenti a sikeres vállalkozások kulcsát. Ha a vállalkozásodra egy márka lenyomataként tudsz tekinteni, akkor az üzleti döntéseidet is a márka stílusához, hangjához igazítva tudod meghozni. A Vapiano hazai vezére, Sári Péter – akinek szavait a vendégek preferenciáit tárgyaló cikkünkben is idéztük – úgy fogalmazott:
„nagyon fontos minden márkának, hogy tudjon megújulni. […] Tudnunk kell, hogy milyen márkát akarunk építeni, és ennek a márkaépítésnek a szolgálatába kell, hogy állítsuk a technológiát.”
Bátran mutasd meg Te is a márkahangodat, és teremts a menüdben egyedi atmoszférát.
Egy amerikai kutatás szerint a vendégek étterem látogatással kapcsolatos döntéseit jelentősen befolyásolja az étterem honlapja, annak hiánya, illetve annak tartalma.
A megkérdezettek közel 80%-a nyilatkozta, hogy felkeresi a vendéglátóhely weboldalát, mielőtt ott fogyasztana.
A honlap és a közösségi médiafelület alapvető tájékozódási forrás a vendéglátóhelyek – és gyakorlatilag bármilyen típusú vállalkozás – marketingjében. Érdemes ezeknek a felületeknek az elérhetőségét az étlapon, itallapon is feltüntetned. Ezt megteheted a link, vagy akár egy QR kód segítségével is.
A QRiosum digitális menü egy olyan internet alapú étlapot és itallapot kínál, amelyben az ételek és italok csoportosítva, a saját kínálatodhoz igazítva, átlátható és könnyen kezelhető rendszerben jeleníthetőek meg. A menü tartalma tetszőlegesen a saját márkád stílusához igazítható, és bármikor kényelmesen változtatható saját belátásod és üzleti döntéseid szerint. A menü személyes történet leírására és szezonális kínálat bemutatására is alkalmas. Emellett lehetőséged van a kínált ételeket és italokat ízléses fotókkal illusztrálni, amelyek elkészítésében szakmai csapatunk is örömmel áll rendelkezésedre.
A QRiosum digitális menü érintésmentes; egy QR kód beolvasása után azonnal elérhető a vendéged számára; semmilyen alkalmazás letöltése nem szükséges a használatához. Ráadásul a pincérek által használt felület is jól strukturált; könnyen kezelhető, felhasználóbarát kialakítás jellemzi.
Ha szeretnél a fenti 12 pontnak teljes mértékben megfelelő menüt használni a vendéglátóhelyeden, a QRiosum digitális menüje – az érintésmentes rendelési és fizetési funkció nélkül –
teljesen díjmentesen elérhető számodra.
Vedd fel velünk a kapcsolatot, és máris Tiéd lehet ingyen a korszerű alaprendszerünk.
[Kiemelt kép: Pixabay]