Farsang külföldön és itthon: 6 ország kihagyhatatlan farsangi ételei
4 perces olvasmány
A farsang hivatalosan a keresztény kultúra két fontos dátuma közé esik: vízkereszt és húshagyó kedd között ebben az időszakban világszerte számos farsangi karnevált és fesztivált, bált rendeznek – nem csak a keresztény körökben –, amelynek elhagyhatatlan része a nagyböjt előtti bőséges farsangi lakoma.
Idén a farsangi fesztivál szezonja január 6. és február 21. közé esik, mert február 22. napja már hamvazószerda, amikortól a visszafogott, húsmentes étkezés veszi át a főszerepet, készülve a húsvét ünnepére.
Világszerte másként mulatnak az emberek farsangkor; különböző népi hagyományok szerint öltözködnek, játszanak, vigadnak; és ami mindben közös: a farsangi ételek a világ minden táján központi szerepet kapnak, vagyis farsang külföldön és itthon sem telhet el farsangi lakoma nélkül. Tarts velünk, és kalandozzunk el néhány országba, hogy kitekintést kaphass, milyenek is a tipikus farsangi ételek a világban.
Kezdjük a kört az Amerikai Egyesült Államokkal. New Orleans híres farsangi karnevál eseménye szó szerint a francia „Mardi Gras”, azaz kövér kedd nevet kapta. Ennek jelképes étele a king cake (királytorta), amelynek kör, illetve gyűrű alakja a királyi koronát szimbolizálja. New Orleans-ban a királytorta édes, fahéjas tésztából készül, cukros-mázos toppinggal, jellemzően kandírozott vagy aszalt gyümölcsökkel és édes krémmel töltve. A torta végül három színben – lila, zöld és arany – pompázik, amelyek az igazság, a hit és a hatalom jelképei.
A királytorta további jellegzetessége, hogy egy kis Jézust szimbolizáló műanyag babát is belesütnek a tésztájába, amelynek megtalálója egy napra a „király” szerepébe bújhat: ez többek között azzal is jár, hogy a szerencsés megtaláló lesz a soron következő party-házigazda.
Forrás: Mardi Gras New Orleans Facebook oldala
A királytorta másféle gyümölcsös, mandulás vagy csokis ízben a francia és a belga konyha tipikus desszertjeként is megtalálható, galette vagy gâteau des rois elnevezéssel.
Ezen kívül maga a „Mardi Gras” – francia eredetű kifejezés lévén – Franciaországban is a téli „La Carnaval” időszakához kötődik. Ilyenkor különösen Nizzában találhatunk utcai farsangi fesztiválokat, mulatságokat,
amelyeken crêpes-t (sós vagy édes francia palacsintát), gofrit és egyszerűen, alapvetően kelesztés nélkül elkészíthető beignet (francia fánkot) is kóstolhatunk.
Visszatérve az amerikai kontinensre, annak déli részén a világ leghíresebb karneváljai várnak ránk. Rióban varázslatos színekbe öltözött emberek, végeláthatatlan karneválok töltik meg az utcákat.
A brazil konyha egyik legkedveltebb, ám nem csak farsangi étele a feijoada, amely nem más, mint lassan főtt disznóhús babbal és rizzsel.
Népszerűek még a klasszikus brazil ételek, például a moqueca baiana névre hallgató halpörkölt, illetve a rákkal és pirított magokkal készülő egytálétel: a caruru. Édességek terén a két kedvenc a sűrített tejből és kakaóból készülő, trüffelgolyóhoz hasonló brigadeiros, valamint a quindim, amely egy gluténmentes, tojássárgájából, cukorból és kókuszreszelékből készülő desszert.
Farsangi karneválszezon nem maradhat olasz konyha és olasz életérzés nélkül. A velencei karnevál a díszes, színpompás álarcokat öltött, gyönyörű ruhákba öltözött, az utcákra kivonult, mulató embertömeg mellett ínyenc desszerteket is kínál a látogatóknak. Legismertebb karneváli gasztrofogás a fenyőmagos, grappás fánk, amelybe mazsolát és citromhéjat is sütnek, amit aztán hidegen tálalnak. Szintén fánk kategóriában népszerű a crostoli, amely
nagyon hasonlít a mi csörögefánkunkhoz, azzal a különbséggel, hogy az olasz változatba gyakran kerül valamilyen alkoholféle: legtöbbször grappa vagy rum.
Forrás: Unsplash
Az olasz farsangi ételek – bár kétségtelenül farsangon kívül is – kedvenc tétele az egyébként Szicíliából eredeztethető cannoli, amelynek ropogós, hajlított tésztájába különféle édes, krémes töltelék kerül, tipikusan ricotta alapból készítve, gyümölcsökkel, magokkal vagy csokidarabokkal gazdagítva.
Németország ikonikus – ismét nem csak farsangi – fesztiválétele a kolbász, azaz bratwurst, amely különböző méretekben és ízekben fedezhető fel az egyes tartományokban és országrészekben.
A német kolbász általában darált sertéshúsból és borjúhúsból készül, más és más fűszerezéssel. Köretként tipikusan savanyú káposztát vagy német burgonyasalátát és fejeskáposztát kínálnak hozzá.
A német fesztiválkonyha repertoárjából ezen kívül kihagyhatatlan a pretzel (perec) és a krapfen, azaz berlini fánk. Utóbbit jellemzően kristálycukorba forgatják és vaníliás vagy csokis krémmel, esetleg lekvárral töltik meg.
Hazánkban a farsangi ételek kínálata vidékenként eltérő ugyan, de szinte mindenhol szerepel a disznóhús, tepertő, kolbász, káposzta, kocsonya, pogácsa, farsangi fánk (pampuska) és forgácsfánk (herőce).
A farsangi fesztivál időszakában megjelennek a népi hagyományőrző kültéri programok, amelyek többnyire a böjt előtti gazdag étkezéssel, a disznótorral és a tél búcsúztatásával függnek össze.
Forrás: Pexels
Ízelítőül összegyűjtöttünk néhány idei programot a fesztiválok kedvelőinek:
Február 16-21. között Mohácson busójárást rendeznek, vagyis télűző farsangi karnevált, ahol ételkóstolók és látványfőzés mellett biztosan lehet számítani busó felvonulásra és sokrétű táncos és kézműves programokra.
Február 17-18. között Országos farsangi fánkfesztivál lesz Nagykanizsán, ahol fánksütő verseny, fánkkóstolás-és vásárlás, illetve farsangi karnevál várja a látogatókat.
Február 18-án rendezik meg az Etyeki Piknik 12 – Februári pincenyitogató gasztroprogramot. A borkóstolás mellett lesz farsangi fánk, tombola és még jelmezverseny is.
Február 25-én Boros-Torost tartanak Egerszalókon. Itt hurka és kolbásztöltésben, illetve az ebéd elkészítésében is részt vehetnek a látogatók, de a környék barlanglakásainak felfedezésére szervezett túra és hajnalig tartó Toros-bál is része a programnak.
Március 3-5. között, igazi szezonvégi télbúcsúztatóként ismét megrendezik Miskolcon a Kocsonyafesztivált, amelynek legendás alakja, a miskolci kocsonyában pislogó béka története teremtette és tette majd’ minden évben népszerű, többnapos programmá a kocsonyakóstolást és az utcai fesztiválozást.
[Kiemelt kép: Pexels]