Barion Pixel
Blog

/

Étteremnyitás kisokos 10 pontban – II. rész

Étteremnyitás kisokos 10 pontban – II. rész

6 perces olvasmány

Éttermet, vendéglátóhelyet nyitni közel sem olyan egyszerű, mint amilyennek romantikus álmainkban tűnik. Persze fenntartani és sikeresen működtetni ehhez képest nagyobb falat. Nem akarjuk csökkenteni azonban a lelkesedésed és a kedved, ha épp egy gasztronómiai vállalkozásra adod magad a közeljövőben. Sőt, kétrészes cikk-sorozatunkkal pont az a célunk, hogy egy 10 lépésből álló csekklistát adjunk a kezedbe, amely hasznos mankó lehet bármilyen hazai vendéglátóhely megnyitása során. Anélkül, hogy az egyes részletekbe mélyen belemennénk, használd bátran ezeket a pontokat útmutatóként.

Előző cikkünkben a piackutatás, a célközönség meghatározása, a pénzügyi és üzleti terv készítése, a lokáció és a helyszín kiválasztása, az engedélyeztetési/bejelentési folyamat, a HACCP kialakítása és a megfelelő éttermi szoftver kiválasztása volt a téma. Most színesebb-szagosabb terepre viszünk: irány a stílus, az innovatív és digitális fejlesztések, a kínálat és a marketing!

A kép forrása: Freepik

6. lépés: Légy bevállalós! Az innováció és a digitalizáció a jövő kulcsa

6.1. POS rendszer

Mi jut eszedbe, ha meghallod az innováció szót? És vajon mi fut át a fejedben, ha a digitalizáció kifejezéssel találkozol? Ma már ugyanis nem kérdés, hogy az innovatív, jövőbe mutató, üzletileg is fenntartható vállalkozások számára a digitális megoldások alkalmazása alapvető fontosságú. Ha csupán a korábbi cikkünkben részletezett éttermi szoftverre és az NTAK adatszolgáltatási kötelezettségre gondolsz, máris láthatod: ez a vendéglátóhely üzemeltetésének egyik alapköve. Az ún. éttermi POS (point of sales) rendszer akkor jó, ha képes érdemben támogatni valamennyi terület dolgozóinak a napi munkafolyamatait. Így fontos, hogy a POS rendszer segítsen többek között digitálisan nyomon követni a rendeléseket, a raktárkészletet, kezelni a beszerzéseket, elkészíteni a leltárt.

Egy jó POS rendszer tulajdonképpen abban is támogatni tud, hogy megelőzd a készletpazarlást és optimalizáld a beszerzéseidet, így költségeket takaríts meg.

Ehhez hasznos, ha az éttermedben történt fogyasztásokkal és a beszerzésekkel kapcsolatos statisztikai adatokkal is tisztában vagy.

A QRiosum a POS rendszere fejlesztése során ezekre a szempontokra figyelemmel volt. Részleteket ezen az oldalon találsz.

6.2. Digitális rendelés és fizetés

A POS rendszer mellett a releváns statisztikai kimutatásokat egy megbízható digitális menü alkalmazás – mint a QRiosum QR kódos rendszere – is nyújtani tudja számodra; vagyis abban képes segíteni, hogy a következő hónapok beszerzési kiadásait tudatosan, körültekintően tervezhesd meg. A digitális menü, főként, ha rendelni és fizetni is lehet azon keresztül, megkönnyíti a felszolgálóid munkáját, gördülékennyé teszi a rendelési folyamatot, alkalmas a vendég kellően részletes tájékoztatására és összességében elégedett vendégélményhez vezet. Ha mindezt egyedi QR kód beolvasásával teszed lehetővé, az egy modern szemléletű vendégkör és vendéglátóhely szellemiségéhez kiválóan passzol.

A digitális menü további előnyeiről ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben. Ha pedig a QRiosum digitális menü szolgáltatásával kezdenéd a vendéglátóhelyed nyitását, nézz körül a weboldalunkon, vagy írj nekünk és használd díjmentesen az alap QR kódos menünket itt.

6.3. Online foglalási rendszer

Foglalós rendszert tervezel az éttermedben? Izgalmas és napjainkban már egyre elterjedtebb megoldás az online, illetve digitális asztalfoglalási rendszer bevezetése, ahol a vendégek előre lefoglalhatják az asztalukat, megadhatják egyedi kéréseiket. Ezt megfűszerezheted egy virtuális sétával is: ha ugyanis honlapot is készítesz, azon bőven elfér egy galéria, valamint egy virtuális túra az éttermed belső terében, hogy a vendégek már a tervezés/foglalás pillanatában hangolódhassanak a vendéglátóhelyedre.

A kép forrása: Unsplash

6.4. Vendégek bevonása és közösségteremtés az online térben

Emeljük a tétet: miért ne készíthetnél egy interaktív éttermi appot, vagy, ha nem merészkednél ilyen messzire, akkor egy social media felületet, ahol a vendégeidnek lehetőséget biztosítasz a menü megtekintésére, asztalfoglalásra, visszajelzésekre vagy akár hűségprogramokra, egy közösségi térben való részvételre?

Ha pedig elhagynád a klasszikus éttermi világot, és inkább az újhullámos kávézót vennéd célba, akkor szinte elvárás, hogy ingyen wi-fi szolgáltatást és mobil töltőállomásokat létesíts a vendéglátóhelyeden, hogy a vendégeid a lehető legkomfortosabban és visszatérő kedvvel dolgozzanak vagy kávézzanak nálad.

6.5. Digitális hatékonyságnövelés

Ami pedig a konyhát illeti: a papír alapú rendelési lapok, cetlik helyett növeli a konyhai hatékonyságot a digitális kijelzők használata, amelyek gyakorlatilag összekötik a pincérek és a konyhai személyzet kommunikációját, hiszen valós időben mutatják a rendeléseket a konyhán is.

Ezeken kívül a hőmérséklet ellenőrzésétől a munkaidő nyilvántartásokon át egészen a dolgozók képzéséig bármely terület alkalmas a digitális megoldások bevezetésére. Ennek csak a képzelet és a büdzsé szabhat határt.

7. lépés: Merd megmutatni, hogy ki vagy és mit nyújtasz

Bármilyen vállalkozást is indítasz, fontos tudnod és láttatnod annak személyes stílusát, mondanivalóját, identitását. Legyen az kockás terítős magyar vagy olasz családi étterem, letisztult, minimál stílusú modern bár, vagy francia kézműves pékség és kávézó:

legyél következetes a belső tér dizájnjának, színeinek, bútorainak és a kínált ételek-italok típusának átgondolásakor.

Ahogy a lokáció kapcsán is javasoltuk előző cikkünkben, az arculat kapcsán is elengedhetetlen a célközönséged igényeinek ismerete, előzetes felmérése. Ha ezeket összhangba hozod a saját személyes elképzeléseiddel, akkor biztosan hiteles és önazonos vendéglátóhelyet tudhatsz magadénak, amely a vendégeid számára is egyértelmű üzenetet és hangulatot fog átadni.

A kép forrása: Unsplash

8. lépés: Tervezd meg tudatosan a menüt

A menü tudatos megtervezéséről és az ehhez szükséges marketing szempontok átgondolásáról ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben. A tudatos menütervezés ugyanis sok, de jól hasznosuló előzetes tervezési munkát igényel, hiszen figyelni érdemes a kínálat logikus felépítésére, az átlátható struktúrára, a színekkel, képekkel, sztorikkal élővé varázsolt megjelenésre, a higiéniára és az énmárkád egyedi stílusára.

Mind a stílus, arculat kialakítása, mind a menütervezés tekintetében fontos üzenete van a hivatkozott cikkünkben megfogalmazott gondolatnak:

[S]okan úgy tartják, hogy a self-branding, azaz a saját márkaépítés jelenti a sikeres vállalkozások kulcsát. Ha a vállalkozásodra egy márka lenyomataként tudsz tekinteni, akkor az üzleti döntéseidet is a márka stílusához, hangjához igazítva tudod meghozni.

9. lépés: Legyen folyamatábrád és egy megbízható csapatod

A vendéglátás – mint szolgáltatás – esetében kifejezetten lényeges a minőség biztosítása és folyamatos garantálása. Ez a minőségi eszközöket, gépeket, a minőségi alapanyagokat és a megbízható személyzetet is magába foglalja. Nem könnyű feladat, különösen, ha kisebb költségkeret ellenére kell minőségi gépeket vásárolni, vagy ha az utóbbi években eluralkodó munkaerőhiány ellenére szeretnél egy jó csapatot összeállítani.

Itt az ideje körülnézni a kapcsolati rendszeredben, illetve a lehető legszélesebb körben megvizsgálnod a lehetőségeidet mind az eszközök, berendezések beszerzése, mind a humán erőforrás kialakítása tekintetében.

Segíthet, ha mindeközben – illetve az éttermed üzemeltetése alatt is – folyamatokban gondolkozol. Magyar Balázs, a Crafty Bár egyik tulajdonosa korábbi cikkünkben arra hívta fel a figyelmet, hogy a stabilitás kulcsa a könnyen reprodukálható folyamatokban és azok tudatosításában is rejlik. „Szinte mindenre, még a mosogatógép takarítására is van folyamatleírásunk, és mindig checklist-eket használunk.” Balázsék emellett a hatékonyságukat – mind a költségek, mind az időgazdálkodás szempontjából – azzal is növelték, hogy számukra optimálisan igazították a munkatársak beosztását, műszakjait.

A hatékony működtetéshez a feladatok összeírása, csoportosítása és emberekhez rendelése nagyon fontos. Dr. Árvai Anita, a Veganeeta tulajdonosa egyik cikkünkben úgy fogalmazott, hogy: „[M]iután a kezdetekben minden szerepben megjelentem – a konyhában is én főztem, a vendégekkel is én kommunikáltam –, az első év után profi szakemberekkel vettem körül magam, és ekkor vált a Veganeeta szerelemprojektből vállalkozássá.

10. lépés: Indulj el, adj hírt magadról és meg se állj

Ha abszolváltad az előző kilenc lépést, már biztosan égsz a vágytól, hogy végre elindítsd az éttermed, vendéglátóhelyed. Ehhez akár introvertált vagy, akár nem, kénytelen vagy hírt adni magadról, vagyis a vállalkozásodról. Ez ma elsősorban online történik – a social media felületeken és/vagy saját weboldallal –, de talán település, környék kérdése, hogy mennyire éri meg hagyományos papaír alapú szórólapokban vagy más hirdetési felületekben gondolkodnod. A legjobb, ha van egy stratégiád, de még profibb, ha meg tudsz fizetni egy szakembert a marketing feladatok megtervezésére és kivitelezésére.

Ami a megnyitást illeti, érdemes megismerkedned a lágyindítás és a hivatalos megnyitó fogalmával. Előbbi gyakorlatilag egy próbaüzemet jelent, amely lehetőséget ad, hogy a személyzet gyakorlatot szerezzen, finomodjanak a folyamatok, megmutatkozzanak a kritikus pontok. Ez idő alatt barátok, ismerősök, meghívott vendégek lehetnek a vendégeid. Ezt követően kitűzheted a hivatalos megnyitó időpontját, amikor a nagyközönség számára, hivatalosan is kinyitod az éttermed kapuit. Ez az a pont, ahol a marketing már nagy szerepet kaphat.

A kép forrása: Unsplash

És ezután?

Podpácz Dorottya, a Csillaghegyi Megálló egyik tulajdonosa a QRiosumnak adott interjújában azt tanácsolja: „Merj nagyot álmodni! Ha valamit szeretetből csinálsz, annak híre megy, akárhol is vágsz bele.

Hajrá!

[Kiemelt kép: Freepik]

További cikkeink

Spórolj időt, csökkentsd költségeidet és növeld bevételed digitális étlapunkkal!